נובמבר 102013
 

לא מזמן נתקלתי בכתבה שמספרת על עיר בשם קולקורד באוקלוהומה ארה"ב, שתושביה קמו בוקר אחד למציאות בה "תולעים אדומות" זיהמו את מיי השתייה. כן דובר על תולעים אדומות שמשתמשים בהן לייצור הומוס (תולעי קומפוסט).

בשל איכות המיים הירודה נאלצה העירייה לסגור מיידית את אספקת המים לתושבים ולשלוח אותם לקבל מים נקיים מהמרכז למצבי חירום שהוקם במיוחד לטיפול בבעיה הזו.

בכתבה מסופר על טים וורד עוזר ראש המשרד לאיכות הסביבה באוקלוהומה שאמר שזיהום של תולעים אדומות הוא דבר שגרתי בחלקים הצפון מזרחיים של ארה"ב.

וורד מאמין שהזיהום התחיל ממפעל טיהור המים של העיר, שם נעשה שימוש במערכת פתוחה של פילטרים. המשרד לאיכות הסביבה אמר לתחנת חדשות מקומית שכנראה יבחושים או זבובים נכנסו לחלק העליון של הפילטר ומצאו את דרכם לחלק התחתון וכך בעצם התחיל המפגע.

התולעים, מסוג תולעי אדמה, הן באורך של כסנטימטר ודומים למרבה רגליים. הוא הוסיף כי חומץ אינו יעיל נגדם ונכון לאותו זמן הם לא זיהו בדיוק מול מה הם עומדים.

אוקיי….נתחיל מזה שהתיאור של התולעים שהטים הזה מתאר בכלל לא דומה לתולעים אדומות ויעיד על זה, כל מי שמתעסק עם תולעים אדומות. מאוד יכול להיות שדובר בכלל על תולעי דם מהסוג שמאכילים איתם דגים והם מסוגלים לחיות במים. תולעים אדומות מהסוג המשמש לייצור הומוס יטבעו בתוך מים והן שייכות בכלל למשפחת תולעי האדמה, כלומר הן זקוקות לאדמה בשביל לחיות. בנוסף הן צריכות איזשהו חומר אורגאני שישמש כמזון מאחר ולא מוזכר חומר כזה זה מחזק את הסברה שלי שמדובר בטעות בזיהוי. בקיצור שטויות.

חוץ מזה, ביצעתי לאחרונה בדיקה של הצלכודות של התולעים ועדיין לא מצאתי תולעת אחת. מאחר ואנו נכנסים לחורף, אמשיך לבדוק אותן מדי פעם ליתר ביטחון.מה גם שאני מאמין, על סמך העבר, שאני אכן אמצא תולעים ברגע שניכנס יותר לחורף והקרקע תהיה לחה הרבה יותר.

לאחרונה הצעתי לתולעים באחד מהמיכלים שלי ענבים ירוקים (עם חרצנים – לא שזה משנה). בכל אופן, לקח להן בערך כשבוע עד שהתחילו בכלל להתייחס אליהם. כרגיל קברתי אותם באדמה כך שהענבים היו מכוסים לגמרי בעומק של כ-3 ס"מ. רק אחרי שהענבים התחילו להרקיב במיכל התולעים התעניינו בהם. אין מה לעשות הכללים כאן הם כמו עם יין טוב – משתבח עם הזמן. זאת תזכורת לכך שבאמת כדאי לתת למזון שמציעים לתולעים קצת להרקיב לפני שמציעים להם או פשוט לתת לו להרקיב במיכל והתולעים ייקחו את הזמן שלהן, אבל בסוף גם הוא ייעלם. חשוב לציין שמרגע שהתחילו "לעבוד" על הענבים הפעילות התגברה מדי יום. נראה היה שהם נהנות מהן מאוד. אבל עדיין הפירות שאצלי מתפרקים הכי מהר ונראה שהתולעים שלי הכי נהנות מהם הם המנגו, מילון ואבטיח.

אחד מהמיכלים שלי הוא פח שחור גדול של זבל שמלא בקומפוסט חצי רקוב והתולעים נהנות ממנו מאוד. אפשר לראות הרבה ביצים והנפח שלו קטן מאוד בשבועות האחרונים. מאחר ואין לי פתחי איוורור בחלק התחתון שלו, נצברו די הרבה מים בתחתית. אז דבר ראשון הפסקתי להוסיף מים בשביל  למנוע הצפה. חוץ מזה, הייתי בטוח שהתולעים ימנעו מלהגיע לתחתית של הפח, אבל נראה כי מדי פעם יש אחת למטה שכנראה יצאה לטבילה. מה שכן כמעט כולן בחלק היבש עושות חיים. השארתי חריץ פתוח בחלק העליון של המיכל בשביל שתהיה זרימה של אויר.

הנושא האחרון הוא התמונות שהבטחתי כבר כמה פעמים שאשים. אני מקווה שהשבוע סוף סוף אגיע לזה. זהו בינתיים :-)

 Posted by at 13:44

 שלח תגובה

(required)

(required)

באפשרותך להשתמש בתגיות ובתכונות הבאות ב- HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>