ינואר 212015
 

החורף עדיין בעיצומו. גל הקור שחלף כאן רק בשבוע שעבר, מזכיר לנו שוב שיכול להיעשות ממש קר שם בחוץ. אני מניח שהרבה אנשים שמגדלים תולעי קומפוסט מחוץ לבית שואלים את עצמם מה עושים בחורף? האם התולעים האדומות שלי ישרדו בעיקר כשהטמפרטורות צונחות קרוב, או מתחת לאפס?

מהסיבה הזו החלטתי להתייחס בפוסט הזה לשאלה החשובה הזו. האמת היא שאם הייתי מקבל שקל על כל פעם שנשאלתי בעניין רק בחודש האחרון….הגדילה לשאול אחת הגולשות ששאלה: "האם ניתן להוסיף בחורף תולעים אדומות לקומפוסטר מחוץ לבית ברמת הגולן? הטמפרטורה יורדת עד 5 מעלות בלילה." אכן טמפרטורה לא שגרתית בארצנו החמימה.

אז רק מהמחשבה על קור של מינוס 5 מעלות אני נעשה רעב ובא לי להשתבלל בבית, להכין מרק מהביל ולשבת מול האח שאין לי, או המפזר חום שיש לי.

רק שתדעו שתולעים אדומות יכולות לשרוד טמפרטורות קיצוניות ממינוס 5 מעלות צלזיוס מחוץ למיכל. בדרך כלל קור קיצוני כמו אצל רוב היצורים החיים גורם להאטה של מערכות הגוף השונות ומשאיר בפעילות מינימאלית רק מערכות חיוניות. אצל תולעים המקרה אינו שונה והן נעשות איטיות הרבה יותר. הן נכנסות למעין "תרדמת חורף" דבר שיש לו השפעה ישירה על כמות ואיכות ההומוס שהן מייצרות שיורדות שתיהן באופן דרמטי. באופן דומה, כל נושא הרבייה נכנס לקיפאון ומתקדם אם בכלל באופן איטי ביותר. לרוב, גם אם מתרחשת רבייה כלשהי נראה עדיין שכמות התולעים יורדת באופן דרמטי. אך, אל דאגה, עם בו האביב ומזג האוויר החמים יותר יתחיל האקשן במיכל בבת אחת בפול גז.

אצלי בחצר לא קר כמו ברמת הגולן אך עדיין קריר למדי ולפנות בוקר הטמפרטורה צונחת קרוב לאפס. יש מספר פרמטרים שאיתם אתם יכולים לשחק על מנת להעלות את הטמפרטורה כמו נפח המיכל, סוג המצע בו אתם משתמשים, מעטפת וכדומה.

נפח המיכל –  ככל שהנפח יהיה גדול יותר נקודת האמצע בתוך המיכל תהיה חמה יותר. מן הסתם יש לתולעים שחיות בתוך מיכל בנפח מטר מרובע יותר סיכוי לשרוד את החורף מאשר תולעים המוחזקות במיכל בעל נפח של 10 סמ"ר.

מצע – הקפידו לשים מצע מבודד כגון קרטון חום, ניירות, קש עושה עבודה טובה מאוד בשמירה על חום.

מעטפת – במקומות בהם יש רוח מאוד חזקה (בהרים) ובטח במקומות בהם יורד שלג – הייתי ממליץ לכסות את המיכל בברזנט, בד יוטה, או כל חומר שלא יאפשר מגע ישיר של רוח ו/או שלג עם המיכל.

לכסות את האדמה במיכל – זה אמור להיות ברור. רצוי לא להשאיר את המיכל פתוח ללא מכסה, למרות שתמיד אפשר לכסות אם משהו. גם אם יש מכסה וגם אם אין – תמיד מומלץ  לכסות את האדמה\בבד או עיתון בכל מצב ולא רק בחורף.

צואה של סוסים/פרות – אני יודע שזה קצת קיצוני. אבל הייתי מוסיף אם יש בסביבה. כל עוד כמובן, שבעלי החיים לא עברו טיפול נגד תולעים. עשוי לחמם ולהזין מאוד. כמובן שאם מחליטים להוסיף צואה אז רק של בעל חיים שאוכל מזון צמחי אורגני ולא בשרי ומעובד (לא כדאי להשתמש בצואה של החתול או הכלב בשום אופן).

זהו בינתיים!

 Posted by at 02:15

 שלח תגובה

(required)

(required)

באפשרותך להשתמש בתגיות ובתכונות הבאות ב- HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>