אוקטובר 212013
 

אני בטוח שחלק מכם שואל את עצמו מדוע צבע הגוף של התולעים האדומות אינו אחיד, גם אם מדובר בתולעים מאותו מיכל? ומה זה אומר? האם זה מצביע על בריאות לקויה? האם זה מרמז שאין מספיק חמצן? שהטמפרטורה גבוהה מדי או נמוכה מדי? אולי הן בכלל חולות והולכות למות? אז דבר ראשון, תנו לי להרגיע אתכם, זה לא אומר כלום על הבריאות של התולעים שלכם. יש כלל אצבע אחד פשוט, שכדאי לזכור בנוגע אל התולעים: כל עוד הן זזות ופעילות הכול תקין, אבל אם התולעים נראות עייפות וכבדות – זה כבר צריך "להדלליק נורה אדומה", משהו לא בסדר.

 צבע הגוף של תולעים אדומות יכול לנוע בטווח די רחב, בין גוון אדום-סגול כהה, לבין גוון צהוב-שמנת בהיר. מדי פעם ניתן אפילו להבחין אצל תולעים מסוימות, בפרופיל פסים יחודי ושונה. הדבר שכן קבוע ומשותף לכל התולעים האדומות, הוא הגוון הצהבהב באזור קצה הזנב.

 עם הזמן הבחנתי, שהצבע של התולעים מאותו מיכל, מושפע מאוד, מהמיקום במיכל בו הן נמצאות. נראה, שהתולעים שנמצאות באזורים לחים ורטובים יותר (לרוב בחלק התחתון של המיכל) מקבלות גוונים בהירים יותר, מאשר התולעים שנמצאות קרוב לפני השטח. אני לא בטוח מדוע? יכול להיות שזה תוצאה ישירה של ספיגה גבוהה יותר של מים בגוף של התולעת (הרי הגוף של התולעים הוא כמו ספוג ו-90% ממנו עשוי מים). המים שנספגים מותחים את גוף התולעת, כך שנראה כאילו מדובר בתולעת בהירה יותר. אולי, בכלל מדובר ברמות ההמוגלובין משתנות, אני לא בטוח.

 אצל תולעים אדומות קיים פיגמנט של צבע שהולך ונעשה דומיננטי יותר ככל שהן מתבגרות. תבחנו פעם תולעים קטנות שבקעו לא מזמן מהביצה. הן תמיד נראות בגוונים בהירים הרבה יותר לפעמים אפילו ממש לבן-שמנת. ככל שהן מתבגרות הן מקבלות גוונים חזקים יותר ויותר ועד שהן הופכות לבוגרות רישמית (כלומר מקבלות את הטבעת הרחבה יותר סמוך לאזור הפה). פעם ראשונה שיצא לי לראות תולעים קטנות מאוד, אפילו לא הייתי בטוח שמדובר בתולעים אדומות. חשבתי שאלה טפילים מסוג אחר, או תולעים מזן אחר שאיך שהוא "תפסו טרמפ" על האוכל והתנאים של 5 כוכבים שהיו במיכל. החלטתי שאני משאיר אותן בפנים רק בשביל לראות מה קורה. איזה מזל שעשיתי את זה. יכולתי לחסל דור שלם של תולעים בהחלטה פזיזה אחת.

 בעניין אחר. את המיכל של התולעים האדומות, הכי ותיק שלי, איחדתי למיכל חדש יותר. התולעים בפנים עבדו על הקומפסט במשך חודשים וכבר מיצו את החומר. כמובן שלא הוספתי עוד חומר אורגאני ואיפשרתי להן לעבוד על החומר האורגאני שכבר היה בפנים עד שנפכו את כולו להומוס. ומה אתם יודעים, קיבלתי הומוס איכותי ביותר. אבל עוד לא קצרתי אותו, החלטתי שאתן להן לסיים לייצר הומוס במיכל החדש יותר, שכרגע מכיל את התערובת שלו ובנוסף את ההומוס מהמיכל הישן יותר. רק כשהן יסיימו לעבוד על הקומפוסט ויהפכו את כולו להומוס, אקצור את הכול.

אז מאחר והתפנה לי בעצם מיכל. חשבתי לעצמי, שבאמת הגיע הזמן לנצל את זה בשביל לצלם תמונות למדריך בשלבים, איך להתחיל מיכל חדש? רעיון יפה תודו. מה שנשאר עכשיו זה רק להוציא את זה לפועל.

 Posted by at 07:51

 שלח תגובה

(required)

(required)

באפשרותך להשתמש בתגיות ובתכונות הבאות ב- HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>