אוקטובר 092013
 

כמה שאני אוהב את הסתיו. האויר הנקי, הגשם הראשון, הבגדים הארוכים, ציפורים נודדות וכוס מרק חם כשקר בחוץ והרגשה שהנה מגיע לו הגשם ושוטף את הכול. אין מה לומר, אני אוהב לעבוד בגינה וללכלך את הידיים, זה מרגיע אותי ונותן לי תחושה טובה של הרמוניה ושלווה. התקופה הזו של תחילת הסתיו, בה הימים מתקצרים, הרוח מתחזקת והמעלות צונחות בבת אחת, הם בגדר חגיגה אמיתית בשבילי וסיבה מצוינת לצאת לעבוד בחצר.

אני כבר די הרבה זמן חושב ליצור מגדל תולעים בחצר, אבל החלטתי שאדחה את זה בכמה חודשים, עד שאעבור לחצר משלי. מגדל תולעים זה בעצם איזשהוא מבנה מחומר עמיד כמו צינור פלסטיק באורך של מטר וחצי, קוטר כ-10 ס"מ, המשמש לניקוז ואינסטלציה בבתים. הצינור יהיה מקובע עמוק באדמה ופתוח משני צידיו. עומק של 40-50 ס"מ בתוך האדמה יהיה אידיאלי. דרך הצד העליון נוסיף קומפוסט וחומר אורגני לפי הצורך, בשביל למשוך את התולעים פנימה. התולעים יהיו חופשיות להיכנס, לצאת ולנוע כרצונן לכל מקום בסביבת הצינור כולל האדמה מסביב. בצורה זו אוכל לעקוב ולהבין טוב יותר תהליכים שונים בסביבות פתוחות ואת הבחירות של התולעים. מדוע הן בוחרות להתרכז בסביבה מסויימת? מדוע הן בוחרות להתחפר בעומק מסויים? מתי זה קורה?

ההבדל בין המערכת הזו למערכות וסביבות אחרות שאני מתפעל כרגע, הוא העובדה שמדובר במערכת פתוחה באמת. הרי לא רק תולעים יכולות לעבור, אלא כל חרק אורגניזם אחר. פתאום עלתה בי המחשבה, איך אתמודד אם מצב בו תחליט איזו חפרפרת להתמקם בגינה ולהתייחס למערכת כאל מזנון מהיר. היא בקלות תוכל להחריב את המערכת ולטרוף את כל התולעים האדומות שם. החלטתי, שכשנגיע לגשר נחצה אותו ושעד אז בטח כבר אמצע פתרון מתקבל על הדעת. אולי אוכל לשים איזו שהיא מסננת שתהיה מחומר חזק מספיק דרכו יוכלו התולעים לעבור פנימה ולהסתתר, מבלי שלטורפים כדוגמת החפרפרת, תהיה גישה אליהם.

ככל שאני חושב על זה, הרעיון להקים את המגדל דווקא בתקופת הסתיו-חורף, נראה לי הגיוני ונכון יותר. הרי לתולעים יהיו שפע של מים מזוקקים (מים ללא חומרים מומסים בתוכם ) לגמרי וללא הגבלה. אין מים יותר טובים למטרת ייצור הומוס איכותי מאשר מים מזוקקים. אם הם לא היו עולים כל כך הרבה כסף הייתי משתמש רק בהם. שמעתי כבר על כל מיני שיטות משונות ליצירת "מים מזוקקים" כמו להרתיח מים, או איסוף מים שיוצאים מהמזגן וכולם ללא יוצר מהכלל אינן יוצרות מים מזוקקים. הרתחת מים ועיבוי הנוזלים אינה גורמת למים לאבד את המינרלים וגם מים מהמזגן מלאים במתכות ואבק כך שגם הם לא נמצאים בהגדרה של מים מזוקקים.

הדרך הטובה ביותר לדעתי להשיג מים מזוקקים היא לאגור מי גשמים – מה גם שזה מאוד זול. אבל, למרבה ההפתעה, הנה בא המחוקק הישראלי וחוקק חוק האוסר על אנשים לאגור מי גשמים – לא ברור לי למה? כך שכל מי שאוסף מי גשמים מוגדר כעבריין על פי חוק ולא יוכל להגיד להגנתו שלא ידע, מפני שאי ידיעת החוק אינה פותרת מעונש וכל זה. כאן המקום לציין שבתור אזרח שומר חוק אינני מעודד את התופעה של אגירת מי גשמים ואני ממליץ לאנשים להימנע מאגירת מי גשמים בכל היקף שהוא. הסיבות היחידות שאני יכול להעלות על דעתי הן גישה של אנשים למים עומדים מזוהמים או מביאי יתושים ומחלות.

בכל מקרה כבר תכננתי את העמוד ואני יודע בדיוק מה אני צריך. צפו לעדכונים נוספים ברגע שיהיה רלוונטי.

 Posted by at 11:32

 שלח תגובה

(required)

(required)

באפשרותך להשתמש בתגיות ובתכונות הבאות ב- HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>