אוקטובר 162013
 

הפוסט הזה הוא המשך לפוסט "האדניות שלי שורצות תולעים אדומות" בו גיליתי, כי חלק מהתולעים שלי הגרו אל האדניות בגינה, כלומר עברו מרחק של כ-10 מטרים מאזור המיכלים שלהם. זה די מדהים, כשחושבים על זה , עבור חרק שנמנע כמו ממגפה מאור ומתנאים של מחסור בלחות לגמוע 10 מטרים. המשמעות היא שהן "הריחו" או זיהו באופן כלשהו את ההמצאות של מיים וקומפוסט במצב ריקבון מתקדם באדניות. השרלוק הולמס שבי מוכן להמר שמדובר בשעות הלילה החשוכות והלחות יותר. בעיקר אם מדובר בחודשי הקיץ החמים.

אז בהקשר ישיר לפוסט ההוא, החלטתי שהגיע הזמן (בייחוד עם החורף הקרב ובא עלינו), לשים "מלכודות" מפתות שילכדו את אותן תולעים אדומות, שיחליטו כפי הנראה לטייל להנאתן בחצר, כאילו היה מדובר בטיילת ת"א. אני רק יכול לתאר לעצמי, שסוגי תולעים נוספים כדוגמת שלשולים יקפצו לביקור וימשכו אל המלכודות כמו שדב נמשך לדבש. למען הסדר הטוב, כאן המקום לציין, שהמלכודות לא יפגעו בתולעים אלא להפך הם יצילו תולעים טועות מהתייבשות לפי דעתי. את התולעים האדומות שיגיעו אשחרר חזרה לאחד המיכלים ואת החרקים האחרים, כדוגמת שלשלולים, אשחרר למקומות אחרים, שיהוו סביבה אידיאלית בשבילהם.

אז החלטתי להציב 3 מלכודות במקומות אסטרטגיים שונים בחצר. מקומות אליהם יש סבירות גבוהה לדעתי שתולעים יגיעו, או יעברו בדרכן למקום אחר. המקום הראשון הוא סמוך למיכלים שלי בשביל לראות האם, כמו שאני חושד, יש תנועה של תולעים בין המיכלים? המקום השני והמתבקש הו כמובן גיזרת האדניות בחצר שם גיליתי פעם שעברה את התולעים האדומות (בדוק שהתולעים האלה לא היו שלשלולים). המקום השלישי שנבחר הוא סמוך לערימת קומפוסט שאמור להיות נקי לגמרי מתולעים. למרות, שעכשיו אני כבר לא בטוח בזה.

אני מתכוון להשתמש באדניות ריקות כמלכודות. את כל 3 האדניות הריקות אמלא באותה תערובת. קומפוסט די רקוב המעורבב עם צואת סוסים ישנה ש"ישבה" בחוץ כמה שבועות בשביל להגדיל את האטרקטיביות שלה. את המלכודות אדאג להשקות מדי פעם ולשמור על לחות וטמפרטורה מתאימה. פעם בשבוע אבדוק האם יש התפתחות ואדווח את כל הממצאים באופן מרוכז פעם בחודש פלוס מינוס, אל תתפסו אותי בלשון. אני באמת מאמין שאמצא מספר תולעים כל שבוע.

אני נותן לניסוי הזה תקופה של חודשיים. אני חושב שזו תקופה מספיק ארוכה, בכדי לבחון את הנושא. במידה ויהיו התפתחויות מעניינות אולי אחליט להאריך את הניסוי נניח בחודש נוסף, אבל במידה ולא יהיו התפתחויות בכלל, או שאחליט מאיזו שהיא סיבה שמיציתי ואין טעם להמשיך, אוסיף את תכולת האדניות לקומפוסטר רציני יותר. את הקומפוסטר הזה בניתי בעזרת שתי ידיי השמאליות ועזרה גדולה של חבר ואני מאוד מאוד גאה בו. ממש עכשיו סיימנו לבנות אותו מעץ ואני מנסה להתאפק עד שאתפנה לכתוב עליו פוסט יפה כזה עם תמונות, כמו שמגיע לו. אז בלי נדר, ארחיב עליו מתי שהוא בעתיד הקרוב.

אני חושב שאתחיל לעשות ניסוי קבוע. מן בדיקה בין שני סוגי אוכל שונים A ו-B מהו המזון הכי טוב עבור התולעים שלי. כבר דיברתי על זה בעבר, לתולעים יש העדפה ברורה לאוכל שהם רגילים לאכול. זאת אומרת, שגם אם קראתם איפה שהוא, שקיים מזון מומלץ ואיכותי יותר אל תתפתו לעבור אליו, ולהציע רק אותו.  ההשלכות של פעולה כזו עשויות להגיע במקרים קיצוניים לתגובה חריפה במיוחד, אפילו עד ניסיון נועז לבריחה מהמיכל. לכן, במידה ואתם מעוניינים לעבור מתערובת מזון אחת לאחרת, עשו זאת בהדרגה. תתחילו מכמות קטנה מאוד של התערובת החדשה עם כמות גדולה מאוד של התערובת הישנה ותחליפו בכמויות במשך הזמן. מה שבטוח הוא שהטעם אינו עובר בתורשה ועבור תולעים שזה עתה בקעו לא תהיה שום בעיה לאכול תערובת חדשה.

 

 

 Posted by at 12:16

  תגובה לפוסט “מלכודות לתולעים האדומות”

  1. מעניין מאוד, תודה רבה

 שלח תגובה

(required)

(required)

באפשרותך להשתמש בתגיות ובתכונות הבאות ב- HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>