דצמבר 112015
 

תודו שזו אחת השאלות החשובות של כל מי שמתחיל לייצר הומוס. אין אחד שמגדל תולעים אדומות שלא שאל את עצמו כמה הומוס תולעי הקומפוסט הללו מייצרות במשך תקופה מוגדרת. אז כמה פסולת אורגנית תספיק להזין את תולעי הקומפוסט שלי מבלי שאזהם את סביבת המחיה שלהם. אסור הרי לתת לערכי החומציות לעלות יותר מדי לערכים המסוכנים עבורן. אז איך אומרים: "אין כמו מראה עיניים"! אני מצרף את הסרטון הקצר הזה בו תוכלו לראות כיצד פסולת אורגנית הופכת להומוס מזין, תוך תקופה של 20 ימים.

חשוב לומר שמדובר בתולעים אדומות (Eisenia fetida) ובהומוס שהן מיצרות במשך 20 ימים רצופים של ורמיקומפוסטציה (קומפוסט בעזרת חרקים). בסרטון מוצג חתך רוחב של הקרקע, כאשר יש קומפוסט חצי עשוי ונסורת לסירוגין. כלומר, מדובר בשכבה מעל שכבה של קומפוסט, מעליה שכבת נסורת, מעליה שכבת קומפוסט וכך הלאה. מעל כל הערימה הזו הונחו חתיכות של דשא שהתייבש כבר. השימוש בדשא שנקצץ כבר והונח בצד תקופה הוא בכדי למנוע מסה של חום וגזים רעילים עבור התולעים שמשתחררת בעיקר בתקופה ההתחלתית של פירוק החומר האורגני. בקיצור, כל שכבה שתראו בוידאו היא בערך בעובי של כ-2-3 ס"מ. התמונות צולמו כל 10 דקות (באופן אוטומאטי אלא מה!) והוידאו מוצג במהירות של 24 פריימים (תמונות) כל שנייה.

הסרט הזה מעניין בכך שהוא בוחן מה קורה בתוך הקרקע כי אנחנו הרי לא רואים את זה בעיניים אלא רק מבחינים כאשר החלק האורגני נעלם במהירות ואז מופתעים מאוד מהקצב. הטכניקה בה השתמשו מזכירה את במשחק "עיר הנמלים" שכולנו שיחקנו בילדות. טוב אולי לא כולם אבל זה אחד המשחקים החינוכיים המגניבים שהיו אז. שמים אדמה ופסולת אורגנית, במקרה הזה שכבות של קומפוסט ונסורת ומרטיבים את האזור ופשוט נותנים לכל השאר לקרות בזמן שמצלמים. מעניין לראות בעיקר את החלקים של הנסורת שמטבעה היא בהירה יותר, כיצד הם הופכים להומוס שצבעו שחור והריח שלו מזכיר אדמה אחרי הגשם.

הנתונים היחידים שלא מוזכרים הן מה הכמות של התולעים הפעילות במיכל ומה גודלו של המיכל. בכל מקרה עדיין מדובר בסרטון חינוכי ומאוד מגניב!

יאללה תהנו

 Posted by at 16:13

 שלח תגובה

(required)

(required)

באפשרותך להשתמש בתגיות ובתכונות הבאות ב- HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>