ספטמבר 272013
 

החלטתי להציג בפניכם את השיטה, שהיא לדעתי הפשוטה, המהירה והחסכונית ביותר להכנת מערכת שתוכלו לגדל בה את התולעים האדומות בקלות. המערכת תהיה בנויה מ-3 הדליים כשהם "יושבים" אחד על השני והתולעים יכולות לנוע מהמיכל התחתון אל המיכל האמצעי ומשם אל העליון, כל פעם כשנגמר המזון במיכל בו הן נמצאות.

המצרכים:

3 דליים של צבע (נקיים לגמרי משאריות כלשהן)

מקדחה (אפשר להשתמש גם במברגה)

פין של מקדחה בקוטר 1/8 אינץ

 

כעת אפשר להתחיל. בעזרת המקדחה והפין של 1/8 אינץ' נקדח בתחתית כל דלי בין 20-30 חורים. נא לדאוג שהחורים יהיו עם רווחים יחסית שווים בין אחד לשני ויתפרסו על גבי כל השטח התחתון של הדלי. בעזרת החורים נשיג 3 מטרות: הראשונה, דרך החורים שאנו יוצרים יזרום חמצן פנימה והחוצה מהמיכל ויספק אספקה זמינה וטרייה של חמצן בכל זמן. המטרה השנייה היא לאפשר מעבר חלק פנימה והחוצה מכל מיכל. קוטר החורים הוא 1/8 אינץ' בלבד, בכדי למנוע כניסת יצורים לא רצויים למערכת שלנו מלבד התולעים האדומות. התפריד השלישי הוא, לאפשר למים מיותרים במערת לנזול החוצה.

כעת נשים את המיכלים זה על גבי זה, כמו מגדל בן 3 דליים. נסמן בדלי התחתון את השטח בין התחתית שלו לתחתיץ של הדלי האמצעי זה שמעליו. נקדח כ-20 חורים בשטח המסומן למטרת איוורו. נחזור על הפעולה הזו גם עבור הדלי האמצעי. בין הנקודה הזו למכסה נקדח עוד כ-20 חורים מסביב לדלי העליון שישמשו רק לשם זרימת חמצן מהמיכל החוצה ולהיפך.

זהו, נכון שהיה קל? כעת המערכת מוכנה וכל מה שנותר הוא להכניס את המרכיבים לתוך המערכת. רצוי לתת להם "לשבת" מספר ימים בכדי שהמקרואורגניזמים והעוזרים האחרים יתמקמו במיכלים והמערכת תהיה מוכנה יותר לקלוט את התולעים האדומות. בשטח שסימנו קודם בדלי התחתון נשים שכבה של עיתונים לספיגה. יש להשתמש רק בעיתונים עם כיתוב שחור לבן, כמה שפחות תמונות צבעוניות מאחר והן מכילות הרבה צבע וזה רעיל עבור התולעים. לוודא שבשום אופן לא משתמשים בנייר כרומו מאחרוגם הוא מכיל רעלנים העשויים לפגוע באוכלוסיית התולעים שלנו. מעל שכבה זו רצוי לשים קש או שאריות אורגניות. אני תמיד מעדיף תערובת של שניהם. כך להמשיך עד שמנצלים את כל השטח הפנוי בדלי התחחתון. לאחר שסיימתם, רצוי מאוד, לפזר מעל לערימה של המזון, חופן קומפוסט מוכן, או הומוס מייצור קודם (שהוא יעיל יותר לדעתי). הכמות הזו מספיקה להציג למערכת החדשה שלכם את כל האורגניזמים והעוזרים שאנו מעוניינים למשוך למערכת שלנו ושיקלו על התולעים לפרק את תכולתה. בסיום, להשקות את הערימה היטב ולשים את שני הדליים האחרים מעל.

לאחר כשבוע בו דואגים שהערימה תהיה לחה אפשר להוסיף את התולעים. זהו המצב האופטימלי, אבל לא יקרה שום דבר קריטי במידה ואתם מחליטים להוסיף את התולעים ישר עם סיום הכנת הערימה. אחרי השבוע הראשון כבר ניתן לראות שנפח הערימה קטן, כלומר החומר האורגני מתחיל להתפרק. בעוד התולעים גם הן ניזונות מהערימה ניתן להוסיף כל פעם שכבות נוספות של מצע מעיתונים שמעליו מזון אורגני, לפי הצורך.

כעבור תקופה מסוימת כל הנפח של הדלי הראשון ינוצל ההומוס מוכן לקצירה ומגיע עד לתחתית של הגלי האמצעי. והגיע הזמן לבנות ערימה נוספת בדלי האמצעי בדומה לזו שבנינו בדלי התחתון לפני מספר שבועות. לדאוג שהערימה החדשה בדלי האמצעי תהיה מזמינה ולחה, כך כשיגיע הזמן ובמהלך הימים הקרובים ינדדו למעלה כל התולעים הרעבות מהדלי התחתון אל הדלי האמצעי בחיפוש של מקורות מזון חדשים לאחר שמקורות המזון בסביבה של הדלי התחתון נאכלו לגמרי. עם זאת ניתן למערכת בדלי התחתון להמשיך את פעולתה לחודש נוסף. בחודש זה ניתן הזדמנות גם לתולעים שזה עתה בקעו מהביצים שהיו בדלי התחתון להגר אל הדלי האמצעי. כך לאחר חודש הדלי התחתון יהיה נקי מתולים ומביצים ויהי מוכן לקצירת הומוס איכותי. כעת שכל ההומוס המוכן נאסף מהדלי והדלי ריק ניתן לשים אותו מעל הדלי שעד עתה היה העליון.

כך ממשיך התהליך עד אינסוף ובעצם מחקה מערכת זרימה מתמשכת של הומוס איכותי. לדעתי עקב האכילס של השיטה הזו היא כמויות קטנות ושטח מגע עם אויר לא מספיק גבוה ולכן ההומוס הוא לא הכי משובח. עם זאת למתחילים, לחסכמים ולכל מי שמעוניין יותר בגידול תולעים זו מערכת מצוינת.

בדומה לזה נמשיך

 Posted by at 08:22

 שלח תגובה

(required)

(required)

באפשרותך להשתמש בתגיות ובתכונות הבאות ב- HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>