נובמבר 142013
 

למי שלא יודע תולעים אדומות ותולעים בכלל מאוד רגישות לויברציות ורעש, זה ממש מכניס אותן לסטרס. לכן בהנחה ואין לכם חצר ואתם עדיין מעוניינים לגדל תולעים אדומות בתוך הבית, כדאי מאוד שתמצאו להן מקום מתאים מוצל ושקט הרחק ממכונות כביסה וייבוש או כל מוצר אחר שמייצר רעש וויברציות. עם זאת, במידה ואין לכם מקום אחר, חוץ ממרפסת הכביסה ואתם מכבסים פעם בשבוע זה בסדר להניח את המיכל בסמוך למכונת הכביסה או המייבש, עדיף כהמ שיותר רחוק מהם ובשום אופן לא עליהם או עם כל מגע כלשהו.

בגדול, תולעים הן יצורים חזקים, שמחזיקים מעמד גם בתנאים קשים. משלו בדואר הוא דוגמא מצוינת להמחשה, בהנחה וכך רכשתם את התולעים האדומות שלכם. זמן השילוח הוא חוויה מאוד לא נעימה עבור התולעים. תקופה היוצרת מתח רב אצלהן. התולעים לרוב מתקהלות באותו מקום במעין כדור ומלבד הצפיפות הגדולה חוות המון ויברציות ורעשים שונים שאינם אופייניים לסביבת בה הן חיות. ניתן לראות זאת הכי טוב, כאשר התולעים מגיעות. לרוב הן פשוט תשושות ונראות חסרות חיוניות. במקרים רבים הן בקושי זזות ואפילו נראות כאילו הן מתות. אל תדאגו הן יחזרו לעצמן מהר מאוד, בדרך-כלל לאחר מנוחה קצרה ואכילה טובה. בכל מקרה, חשיפה שכזאת לרעש ולתזוזות, אין פוגעת בתולעים בטווח הרחוק.

ההסבר הפיזיולוגי מאחורי העובדות הללו, נעוץ כנראה בעובדה שלתולעים אין בכלל עיניים. כן הן לא מסתמכות על חוש הראייה שלהן כלל, אלא על חוש המישוש וחוש הריח. בעצם כל הגוף שלהן משמש כאיבר חישה ענקי אחד רגיש מאוד לכל תזוזה או שינוי בטמפרטורה, לחות וסוג המשטח בתוכו, או עליו הן זוחלות. מאחר והן ממשפחת תולעי האדמה לתולעים אדומות אין צורך בעיניים בדומה לחפרפרות, או לכל ייצור שמעביר את חייו כשהוא זוחל בתוך האדמה ונמנע מאור השמש. כדי לפצות על המחסור בעיניים, הן בעלות חושים מפותחים אחרים כגון חוש הריח וחוש המישוש. התולעים מסוגלות להריח לחות (מים), ומזון ממרחק רב. כמובן, שזה יחסי אליהן ומרחק רב יכול להיות עבורן מרחק של כמה מטרים בלבד. עבור תולעת מרחק זה יכול להיות קריטי שכן הגוף שלהן מכיל אחוזים גבוהים של מיים ובהיעדר תנאי לחות עשויות למות מהתייבשות תוך מספר דקות.

כל הנושא הזה מביא אותי לחשוב, אולי ניתן לקצור את ההומוס מהמיכל בעזרת ויברציות בלבד. כלומר להציב שני מיכלים, התחתון סטטי (נייח) והעליון זז (בשומה לשולחן ויברציות), כאשר מסביב יש חושך יחסי ואין מקור אור כלשהו שיימנע מהן לצאת מההומוס. האם התולעים ינוסו על נפשן ויעברו למיכל הסטטי, המכיל עבורן תנאים מתאימים יותר או שיסבלו בשקט יחסי במיכל הקיים. אני מניח שרוב התולעים יעברו למיכל הנייח וחלק ישארו במיכל הקיים ולכן זו אינה שיטה מספיק טובה. עם זאת עדיין שווה לבדוק את זה ולבצע ניסוי בנושא. אני מניח שהצבת מקור חום או קור בסמוך אליהן במיכל העליון, תתן תוצאות טובות יותר. מה שכן אין לי מושג כיצד יושפעו הביצים כתוצאה ממהלך של שינוי טמפרטורה קיצוני כל כך. הרי המטרה היא לא לחסל את דור ההמשך במהלך. מה שמביא אותי לחשוב שהפתרון הטוב ביותר הוא פשוט לחשוף את המיכל העליון לשמש ישירה או מקור אור (חום) אחר. מקור החום הזה ייבש בהדרגה את המיכל העליון וייתן לתולעים אפשרות לקחת את הזמן ולעבור בנוחות יחסית למיכל התחתון. את הביצים אפשר ורצוי לסנן מאוחר יותר ולהניח אותן במיכל התחתון או מיכל אחר לגמרי בתנאים אידיאליים עבורן.

זהו להיום נשתמע בקרוב!

 Posted by at 09:14

 שלח תגובה

(required)

(required)

באפשרותך להשתמש בתגיות ובתכונות הבאות ב- HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>