אוקטובר 292013
 

הגיע הזמן לדבר קצת יותר בהרחבה על הביצים (קוקונים) של תולעים אדומות. למי שלא ראה אף פעם ביצים של תולעים, או פשוט לא בטוח שמה שהוא רואה זה הדבר האמיתי, צירפתי תמונה ברורה להשוואה. קחו בחשבון שהגוונים השונים של הביצים משתנים מצבע צהבהב-בהיר ועד לצבע חום-כהה. ככל שעובר הזמן הביצה (הקוקון) נעשית כהה יותר.

קצב ההטלה אצל תולעים אדומות אמור להיות די גבוה. מחקרים שונים מצביעים שתולעת אחת עשויה להטיל כל שבוע כ-3 ביצים. מהן צפויים לבקוע כ-3 תולעים צעירות לאחר כ- 21 יום. בהחלט מדובר בקצב מרשים למדי.

קיים קשר ישיר בין המספר של הביצים במיכל שלנו לבין התנאים והחומרים הקיימים בו בזמן נתון. ישנם סוגי מצע וחומרים המועדפים על התולעים וגורמים להטלת ביצים מוגברת כמו לדוגמא: עיסת נייר (שחור לבן) וכמובן קליפות של ביצים.

טמפרטורה, לחות, חמצן, גודל אוכלוסיה, כמות מזון – כולם פרמטרים בעלי השפעה.לעיתים דווקא ההשפעה תהיה הפוכה. הרבה פעמים נראה שקימת דווקא עלייה בכמות הביצים שהתולעים מטילות, במקרים בהם הטמפרטורה יורדת, המצע מתייבש, או מקורות המזון מתמעטים. הסיבה כנראה קשורה למנגנון מובנה כלשהו, בגוף התולעים, שנכנס לפעולה במטרה להבטיח הישרדות של דור ההמשך. קיימים מגדלים שמייבשים בכוונה את המצע של התולעים, או יוצרים מחסור במזון, בשביל להגביר את כמות הביצים ולעודד הטלה באופן מלאכותי.

לתולעים האדומות יצא שם של יצורים עמידים בתנאים קיצוניים, למרבה הפלא, ביצי התולעים (קוקונים), עמידות אפילו יותר. קיימים דיווחים על ביצים של תולעים שהחזיקו מעמד תקופות ארוכות מאוד בתנאי הקפאה. בכל מקרה, ביצי תולעים עשויות לבקוע גם שנים רבות אחרי שהוטלו. על-פי מחקרים שונים אף 30-40 שנה.

הביצה (קוקון) מתחילה את דרכה, כפס רירי המופרש דרך הקליטילום, במהלך ההזדווגות עם תולעת אחרת. הקליטילום הוא נקב בגחון התולעת, המיועד להזדווגות ולהטלת ביצים. שתי התולעים מחליפות ביניהן זרע. כזכור תולעים הן יצורים דו-זיווגיים כלומר, בעלי איברי רבייה זיכריים ונקביים, אך עדיין אצל רוב מיני התולעים, צריך 2 תולעים לתהליך ההזדווגות. אחר כך התולעים נפרדות זו מזו ומשחררות מכל קלטילום תערובת המשמשת להתקשות של המעטפת החיצונית של הביצים. הפס "המחוזק" הזה מחליק מגוף התולעת, כאשר הוא אוסף בדרך, תאי זרע וביציות. ברגע שהוא משתחרר לגמרי מגוף התולעת ואינו נוגע בו עוד, שני הקצוות של הביצה נאטמים. אם תסתכלו ממש מקרוב על ביצה של תולעת אדומה תוכלו בקלות להבחין בקצוות המעוגלים כלפי מעלה וממש לדמיין את התהליך. אם יצא י, אולי אצליח לתעד מתי שהוא את התהליך בסרטון.

ידוע שתולעים שבקעו מביצים בתוך חומר מסויים, יהיו בעלי העדפה ברורה לאותו חומר בהמשך חייהן, בניגוד לתולעים, שנחשפו אל אותו חומר מתי שהוא במהלך החיים ולא בקעו אל העולם בתוכו. לדוגמא: במידה וקנית תולעים אדומות וגידלת אותן במצע של נייר עיתון ואחר-כך החלטת לשנות את המצע לשאריות אורגניות מהמטבח. רוב הסיכויים, שהתולעים יתרעמו על כך ובמקרים קיצוניים, אולי אפילו, ינסו לברוח מהמיכל. במצב כזה, אם יש לכם סבלנות להמתין, תמיד אפשר להוסיף לאותו מיכל, ביצים של תולעים שעדיין לא בקעו ולחכות "שיגדלו" אל המיכל הזה. הן יסתגלו בקלות יותר לתנאים החדשים, מאשר תולעים ותיקות.

אני חושב שדי מיציתי את הנושא, אז נשתמע בפעם הבאה ;-)

 Posted by at 13:28

 שלח תגובה

(required)

(required)

באפשרותך להשתמש בתגיות ובתכונות הבאות ב- HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>