איך מתחילים?

 

הם כבר הגיעו לשלב בו הם מוכנים לעשות מה שצריך על מנת להפחית את הזבל האורגאני שהם מיצרים אצלהם בבית ולייצר ממנו משהו טוב. הם אפילו התרגלו למחשבה שזה כרוך במגע עם תולעים (אולי יהיה לכם קשה להאמין אבל הרבה מבוגרים דוקא נהנים להתעסק עם תולעים. ילדים מאוד נהנים).

אז המטרה של העמוד הזה היא לעשות סדר ולהגדיר מה בדיוק צריך בשביל להתחיל ואיך בדיוק הכול מתבצע.

 

מיכל

יש מגוון מאוד גדול של מיכלים שאפשר להשתמש בהם. הנפוצים ביותר הם עץ וסוגים שונים של פלסטיק. מניסיוני בשימוש בעץ יש זרימת אויר (חמצן) טובה יותר וההומוס יוצא איכותי יותר, אבל גם פלסטיק עושה את העבודה. למעשה ניתן לגדל תולעים אדומות בכל סוג של מיכל ויש אנשים שמגדלים אפילו באמבטיות ישנות כמו אלה עם החרסינה.

הנקודות החשובות בבחירת מיכל הן:

  1. חדירת אור.
  2. שטח פנים לעומת עומק (צידנית עדיפה על דלי).

מיכל אידיאלי לא יאפשר חדירת אור. תולעים אדומות (שלשולי קומפוסט) חייבות חושך וכל חשיפה לאור גורמת להם לסטרס מיותר וחשיפה מוגזמת עלולה אפילו לגרום למוות.

בנוגע לעומק, אין צורך לדאוג יותר מדי התולעים בכל מקרה יסתדרו. ככלל עדיף שהמיכל יהיה עמוק מדי כי עדיף ששטח הפנים שבא במגע עם חמצן יהיה גבוה יותר וכך יווצר הומוס באיכות טובה יותר. חוץ מזה זה יאפשר לתולעים להתפשט ולא להתרכז בחלק מסויים של המיכל בלבד.

במידה ובחרתם בפלסטיק אל תשכחו לקדוח חורים לאוורור בצדדים ובחלק העליון בשביל איוורור ובחלק התחתון גם בשביל איוורור אבל בעיקר בשביל למנוע הצפה ממים לדוגמא שתוסיפו בשביל ליצור לחות. בצורה זו העודף יתנקז דרך החורים התחתונים. מים עומדים יוצרים ריח לא נעים של ריקבון.

ניתן לערום כמה מיכלים קטנים אחד מתחת לשני. ליצור פתחי אוורור מכל הכיוונים ולא לשכוח מלמטה בשביל שהתולעים יעברו למיכל הגבוה הבא לאחר שהאכלתם אותן מספר פעמים והמיכל כבר מלא בהומוס. אל דאגה הן ימצאו את הדרך למיכל העליון לאחר שתפסיקו לשים מזון בתחתון.

שיטה נוספת היא להשתמש במיכל פלסטיק כלשהו עדיף עם מכסה ואם אין הייתי ממליץ לשים שקית זבל או כל מכסה מחומר אחר שיעשה את העבודה. לא לשכוח לחורר פתחי אוורור שייכנס חמצן. את גודל המיכל אפשר לקבוע לפי כמות התולעים בשלב ראשון. כלומר, לחשוב לפי כלל האצבע שתולעת אמורה לאכול כל יום חצי ממשקלה. ואז אם נניח שיש לי 100 גרם (לצורך הדגמה), אוכל לשים רק 200 גרם של פסולת ביום. לדעתי רצוי לשים פחות חומר אורגאני מאשר יותר מדי וכמובן לבדוק תוך כמה זמן מחסלות את המזון לגמרי ורק אז להוסיף עוד.

 

מצע

בנוסף למזון, תולעים אדומות (שלשולי קומפוסט)  גם צריכות מקום לחיות בו והאמת היא שמצע מספק את שניהם. הוא גם משמש כמקור מזון והתולעים גם נהנות לשהות בו. השילוב המנצח הוא, שכבות של חומר אורגאני ומצע לסירוגין (אחד על השני) תוך כדי הוספת מים ליצירת תנאי לחות אידיאליים. מקורות הלחות שנובעים מפירוק החומר האורגאני אינם מספיקים.

הגוף של תולעת אדומה בנוי כמו ספוג. ככל שאזור המחיה ישמור על תנאי לחות כך התולעת תספוג את הנוזלים אל גופה (עד גבול מסויים כמובן) ובעצם תהיה שמנה ופעילה יותר. בתנאי יובש, התולעת מחזירה לסביבה את הלחות שבגופה ובעצם מאבדת מים ונהיית פחות פעילה ורזה האבה יותר. ללא תנאי לחות התולעת מתיבשת תוך מספר דקות ומתה. לכן התולעים נמנעות ככל האפשר משמש או כל מקור אור אחר כמו מנורות למשל.

מקורות טובים למצע יכולים להיות קש ותבן, נייר (אם משתמשי בדפי עיתונים עדיף שיהיו שחור לבן ושלא יהיו מבריק), קרטונים, עלים, גזם של גינה, שאריות אורגניות מהמטבח. לא משנה במה משתמשים עדיף לחתוך לחתיכות קטנות. בכל מקרה יש לדאוג שהמצע יהיה לח בכל זמן נתון.

 

 

 

 Posted by at 00:41

 שלח תגובה

(required)

(required)

באפשרותך להשתמש בתגיות ובתכונות הבאות ב- HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>